Тема. За кратко прекрасни, за кратко щастливи, виждаме себе си запечатани като образи от светлината. Движим се напред или назад по оста на времето и красиво запечатваме и обживяваме моментите от нашата история. Историята и преживяванията ни се превръщат в изкуство. Отделяме време и внимание да създадем творчески спомени от миналото за бъдещето. Фотографски запечатаната светлина вече я няма, подобно светлината на звездите, наблюдавана от нас – момент от миналото, достигащ до нас като настояща реалност.
Формати. Събитието включва три изложби, три фотографски работилници, среща-разговор с артистите, три музикални партита за откривания на изложбите.
Гост-артисти. Фотографите: Райна Власковска (Норвегия), Владислав Лепоев – Ramble Rattle (София), Миа Новакова – Coughh Syrup (Пловдив), Светлан Стефанов (Варна), Цанислав Христов (Варна). Специален гост на откриването на събитието: Гаро Кешишян, фотограф. Музиканти: Plexible & Inert – винил селекция. Модератор на срещата-разговор с артистите: Мартин Николов, журналист в БНР – Радио Варна.
Партньори: PhotoSynthesis (Фотосинтезис) Варна – място за фотография, хора и идеи; CUBO Рибарски плаж – сърф бар, ресторант и галерия.
Организационен екип на модул „Визуални изкуства“ с ментор визуалния артист Жанина Маринова (Виена / Варна): Яна Стоянова, Борис Иванов – Боби, Мила Стефанова, Екатерина Веселинова, Валенсия Йос.
Визията на събитието е подготвена от дизайнера на Академията Васил Бочев и кадет Мила Стефанова. Оригиналната цианотипия, служеща за основа на всички материали, също е подготвена от Мила Стефанова след предварителна самоподготовка по цианотипия на част от кадетския екип. Дизайнерът Васил Бочев менторира Мила Стефанова при усвояване на основни правила в плакатния дизайн. Визията включва: винил, плакати, кавъри, дизайн на информационни пана в изложбите. Официалният стикер на събитието е идеен проект и изработка на Мила Стефанова.
Страница на събитието във Фейсбук
Място:
Варна, България
„Фотосинтезис“
„CUBO – Рибарски“
Адвокатската градинка
Дата:
9-19 юни 2022 г.
9, 10, 11 юни; 9-17 юни
10-19 юни
11 юни
Официален стикер на събитието: Мила Стефанова.
Снимка: Александър Лазаров, част от кадетите в двата модула на откриване на събитие в SNAP.
Екипът на кадетите и менторът на модул „Визуални изкуства“, осъществили финалното събитие SNAP.
ИЗЛОЖБА „ЗА КРАТКО ПРЕКРАСНИ“ I – алтернативни фотографски техники в оригинал
Изложбата е първото специализирано събитие за алтернативни фотографски техники във Варна в продължение на години, като събира на едно място няколко поколения български фотографи от различни краища на страната и чужбина, чиито имена са знакови по отношение на някои от показаните техники в двете изложби. Владислав Лепоев е фотограф със солидно портфолио в сферата на дигиталната фотография и цианотипията, отличаващ се с фотографските си акции и търсеното взаимодействие на публиката с неговите работи. Миа Новакова е сред най-новите актуални имена на дигиталната фотграфия, която показва и манипулирана лентова фотография. Райна Власковска е сред най-уважаваните български фотографи, работещи мокър колодиев процес. Светлан Стефанов е творчески домакин, поканен от кадетите, за да демонстрира значимостта на дългогодишния си творчески опит в полето на цианотипията, както и да представи варненската сцена на шепата професионалисти, продължаващи да използват алтернативни фотографски техники.
Използвана техника: цианотипия
Владислав Лепоев е сред отличаващите се български фотографи, завоювал както сериозни позиции в полето на дигиталната фотография, така и място на сцената на алтернативната фотография.
Кадрите му се отличава с характерен колорит и разнообразна сюжетност, чрез които умело отправя въздействащи послания, често ангажиращи зрителя със социални каузи, сред които теми, касаещи развитието на младите хора.
Често въвлича публиката в трансформиране на фотографиите си, поставени спонтанно в градска среда, въвличащи в съавторство или подканващи към реплика.
Използвана техника: Смесена техника – аналогова и дигитална фотография с осветяване на проявените негативи чрез телефонен дисплей, заснемане на негативите с дигиталната камера и цветова обработка.
Миа Новакова е родена през 1995 г. в Пловдив, където продължава да живее и работи. Завършила е Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, специалност „Графичен дизайн и фотография“. Работи като независим визуален артист в сферата на фотографията и колажа. Нейни фотографии са публикувани във VICE Creators, Somewhere Magazine, The Calvert Journal, Graine de Photographe, Avant Art, както и във физическите копия на списания SHUTR, Society6, Indiependent Magazinе. Творбите ѝ са част от колекцията на Art Gazette. Работила е по албумните обложки на различни музикални изпълнители (Mr. Flash / Faded Away “The Wild, the Beautiful and the Damned” EP, Bada-Bada EP, RINNGS „Confession“ и други.) Творбите ѝ са показвани в изложби в България, Англия и Китай.
Използвана техника: мокър колодиев процес върху черно стъкло – един от първите фотографски процеси.
Райна Власковска е родена в София, живее и работи в Берген, Норвегия. Бакалавърска степен по фотография придобива от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, а през 2016 г. защитава магистратура „Изящни изкуства“ в Академията за изкуство и дизайн в Берген, Норвегия. Член е на Асоциацията на фотографите в Норвегия.
Райна Власковска специализира исторически и алтернативни фотографски процеси. През последните девет години работи изцяло мокър колодиев процес, включващ взаимодействие със стари месингови обективи, дървена голямоформатна камера, рязане на стъкла, приготвяне на колодиева емулсия и проявител по рецепти, датиращи от 19 век.
Фотографиите ѝ са показвани в множество самостоятелни и групови изложби в Елисейски музей – Лозана (Musée de l’Elysée), Швейцария; Райко Фото Център, Сан Франциско, САЩ; Център за изящно изкуство, Форт Колинс, САЩ; Национална художествена галерия София, България; Дом на фотографията (Fotografiens Hus), Осло, Норвегия; Национална годишна художествена изложба (Høstutstillingen 2019) Осло, Норвегия.
Използвана техника: цианотипия
Светлан Стефанов е артист на Международна федерация за художествена фотография.
Преподавател във Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“ и Нациналното училище по изкуствата „Добри Христов“ – Варна. Докторант в Катедра „Визуални изкуства, теория и методика“ на Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“. Работи в полето на фотографията, графичния дизайн, графиката и живопистта.
Носител е на медали от международния международния Лондонски фотографски салон. Негови фотографии са откупени за фонда на Национална художествена галерия – София. Участва в големи фотографски форуми като Международния фотографски салон „Портрет” в Сърбия, Международните фотографски салони във Оксфорд, Суонси и Саутхямптън, Великобритания, и Киото, Япония, организирани от Международната федерация по художествена фотография. Част груповата фото-изложба „Goldstrand – Fotografie aus Bulgarien” – Галерия “ NEUE OSTEN” Дрезден, Германия, 2014 – 2015 г., както и в “Снимките говорят” – изложба на български автори, придобили званието AFIAP (артисти на FIAP) през новия век, организирана от Българска фотографска академия „Янка Кюркчиева”, 2018.
Специален гост на откриването на изложбата
Гаро Кешишян е един от най-значимите български фотографи. Роден е във Варна през 1946 г. в семейство на арменци. Фотографиите му са представяни в самостоятелни и групови изложби в България, Унгария, Чехословакия, Полша, Югославия, Турция, СССР, САЩ, Франция, Германия, Швейцария, Дания, Финландия и Япония. Участва в някои от най-престижните фотографски фестивали като Les Rencontresd’ Arles и Foto Fest – фотографското биенале в Хюстън, САЩ.
Винил селекция на откриването на изложбите
Професионалното партньорство и лично приятелството на Живомир Момчев – Plexible и Димитър Карамаринов – Inert се заражда около 2008 г. в златните години на варненската електронна музика. Стартирали с резидентски вечери в легендарния Comics Club, към днешна дата музикалното дуото има богата история от творчески участия, която не се побира в еднозначна стилова рамка или медия.
Текст на изложбата. Автор: Калина Иванова.
СРЕЩА-РАЗГОВОР С ГОСТУВАЩИТЕ ФОТОГРАФИ
Срещата-разговор с гостуващия фотограф Владислав Лепоев се провежда на 10 юни, петък, от 18:00 -19:30 ч., в пространството на изложбата. Модератор е Мартин Николов, журналист на БНР Радио Варна, поканен от кадетите като единствен действащ културен журналист във Варна, работил за националната телевизия и радио, с отношение към прогресивните обществени теми и динамиката на културната сфера в страната.
Целта на разговора е да запознае любители и професионалисти фотографи с професионалната история на гостите, както и да коментира мястото на алтернативните техники във времето на дигиталната фотография, която също е представена във фестивала чрез втората изложба на гостите. Разговорът се провежда в пространството на откриващата изложба, служеща както за негов творчески контекст, като събира още веднъж ангажирана публика за посещение и коментар на представените артисти и фотографии.
ФОТОГРАФСКА РАБОТИЛНИЦА – ЦИАНОТИПИЯ
Работилница „Алтернативни фотографски техники: Цианотипия“ във Варна на 10 юни, петък, 10:00 – 12:30 ч., с фотографа Владислав Лепоев @RambleRattle, който е сред отличаващите се имена в българската алтернативна фотография и гостуващ фотограф в изложбите и съпътстващите събития в програмата на SNAP – фестивал за алтернативи фотографски процеси.
Искаш ли да видиш направена от теб арт снимка на специална изложба в CUBO Рибарски плаж в рамките на фестивала? Запиши се в това! Ограничен брой участници: 10 човека.
ФОТОГРАФСКА РАБОТИЛНИЦА – ПИНХОЛ
Работилница „Алтернативни фотографски техники: Пинхол“ на 10 юни 2022 г. от 15:00 – 17:30 ч. с фотографа Цанислав Христов и на 11 юни от 17:00 ч. на фестивала „Градски нишки“, воден от Мила Стефанова, кадет на модул „Визуални изкуства“, подготвена от Цанислав Христов.
Искаш ли да направиш свой собствен безобективен фотоапарат по най-лесния и бърз възможен начин и да изследваш градското изкуство на Варна? Искаш ли да видиш тотално артистичните резултатите от твоя фотографски експеримент с новата ти магическа фото-кутийна на изложба в CUBO – Рибарски плаж? Всичко това е възможно ако се запишеш на този уъркшоп.
ПРОСТРАНСТВО НА ИЗЛОЖБАТА, РАЗГОВОРА И РАБОТИЛНИЦИТЕ
Специализирано пространство за фотография
Галерия „ФотоСинтезис“ – Варна е специализирано пространство за фотографски изложби към едноименния фотографски магазин в центъра на града. Позната на екипа на „Аморфа“ от предишно партньорско събите в Нощ на музеите и галериите (2016), галерията рядко организира изложби през последните години въпреки чудесната си локация, ясния фокус и прекрасното вътрешно и дворно пространство. Кадетите приеха предизвикателството да създадат нова и млада публика за него, както и да върнат професионалистите, на които то е добре познато.
„Защо фотосинтезис? Защото фотографията е синтезиране чрез светлина, а светлината създава живот. Защо фотография? Защото тя ни кара да търсим и улавяме красивото около нас. Какво място? Място, където ще откриеш всичко за фотографията, място за среща с хора, за които творчеството е вътрешна необходимост, хора с идеи, които търсят споделяне.“ / Екип на галерията
ИЗЛОЖБА „ЗА КРАТКО ПРЕКРАСНИ II“ – взаимодействие на стари и нови алтернативни процеси
ОТКРИВАНЕ на 11 юни, петък, от 20:00 – 24:00 ч. в галерийното пространство на „CUBO Рибарски плаж“ – Варна
Втората изложба в програмата със заглавие „ЗА КРАТКО ПРЕКРАСНИ II“ – взаимодействие на стари и нови алтернативни процеси, 11-19 юни 2022 г., представя фотографите Райна Власковска, Владислав Лепоев, Миа Новакова, Светлан Стефанов в голям мащаб, отпечатани дигитално. Миа Новакова преставя фотография от последната си серия дигитална фотография.
Музика на откриването: Plexible / винил селекция
Интеракция с мащабна дигитална разпечатка на фотографии на Владислав Лепоев.
Текст на изложбата. Автор: Яна Стоянова.
ИЗЛОЖБА „ВАРНА: АЛТЕРНАТИВНИ ФОТОГРАФСКИ ТЕХНИКИ“ – работи на участниците във фотографската работилница по цианотипия в SNAP
ОТКРИВАНЕ на 17 юни, петък, от 19:00 ч. в галерийното пространство на „CUBO Рибарски плаж“ – Варна
Третата изложба със заглавие „ВАРНА: алтернативни фотографски техники“, 17-19 юни 2022 г., е на участниците в работилницата по цианотипия, водена от фотографа Владислав Лепоев. Със своя цианотипия, направена в работилницата, се включиха 7 участници. Изложбата е с кратка продължителност поради чувствителността на използваните материали и високата влажност на въздуха край брега. Въпреки условията, пространството е избрано заради голямия брой млади посетители, които го посещават ежедневно през летния сезон.
ПРОСТРАНСТВО НА ИЗЛОЖБИТЕ
Място за изкуство и крайбрежна култура
CUBO – Рибарски плаж / Сърф бар, ресторант и галерия е най-новото пространство на добре познатото на всички жители и гости на града място за почивка, музика и забавления край морето. През годините „Аморфа“ работи с бранда и неговите пространства, където провежда разговори с артисти, концерти, изложби и други културни и младежки дейности, като след края на извънредното положение през 2020 г. организира в новото пространство първо културно събитие (Нощ на литературата).
Екипът на пространството приеха предложението на кадетите-организатори за разполагане на двете изложби в галерийната част, както и за организиране на официалното откриване с много музика, гости и възможност за интеракция с предвидените за това фотографии на Владислав Лепоев, гостуващ фотограф в изложбата.