МЕНТОР: АРХ. МОНИКА МАРИНОВА
Модул „Архитектура и градска среда“
Георги
Бачев
Архитект
Арх. Георги Бачев завършва архитектура в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София през 2001 г. с участие в международния конкурс ArchiPRIX на Berlage Institute. В продължение на година практикува в архитектурно бюро в Берлин. През 2006 г. основава заедно с арх. Добринка Петкова „Архис Студио“ във Варна. Работи по множество проекти в областта на устройственото планиране, жилищни и обществени сгради, част от които Хотел – галерия „Графит“, отличена от КАБ с награда „Сграда на Годината“ 2011 г., както и жилищна сграда „Контраст“, отличена с награда от САБ – регионална колегия Варна.
Проектът „Кът за наблюдение на морето“ до Северния плаж на Варна получава награда на WhATA (българска платформа за архитектура), специална награда в конкурса на КАБ (2019г.), отличие от конкурса за архитектура и дизайн от Югоизточна Европа Big SEE (2021г.), както и номинации за наградата за архитектура European Prize for Urban Public Space 2018, както и престижната награда на Европейската комисия Mies van der Rohe (2021/2022). Участва в международния форум SHARE Sofia и е член на журито на престижната българска архитектурна награда „АРХ ИНОВА“ (ARCHINOVA).
Саня
Ковачева
Архитект
Арх. Саня Ковачева е магистър по архитектура и архитектурен дизайн и история от Варненски свободен университет и Политехнически университет на Милано. Опитът ѝ с различни студиа и проекти в България и Италия ѝ позволяват да вникне в различните сфери и аспекти на архитектурата, балансирайки пространствени и концептуални идеи с конкретиката на ефективни изпълнения и реализации.
Част от архитектурно студио STARH от 2019 година. Тя е основател на собствен проект за дигитален и аналогов дизайн Sanya Ko Operations, участва в местни (Contempo, Videoholica, Archigraff) и международни (Le aree di Fiera Catena, Explore Pescherie di Giulio) изложби като куратор и с авторски работи и фотографии. Активно участва в мултидисциплинарни формати, част от които World Forum on Urban Forest, уъркшопи във Варна и Милано. Участва в уъркшопи и изложби в престижното Архитектурно Биенале във Венеция през 2012 и 2016 г.
Съосновател на Младежка група Аморфа през 2009 и на Младежка фондация Аморфа през 2016.
Валери
Гюров
Архитект
Арх. Валери Гюров завършва специалност „Архитектура“ (Dipl.-Ing.) в Университета в Щутгарт. С повече от десет години опит като архитект, урбанист и куратор, той основава GIFTED_Sofia (градско пространство посветено на местни артисти, колективи, брандове и събития), директор е на URBANIK, съосновател на Сдружение „Трансформатори“, Smart Fab Lab (2014, първата дигитална работилница тип FabLab в България) и SOCMUS (2011, виртуален музей за български графичен дизайн от времето на социализма).
През 2013 г. съвместно с немския артист Jens Besser организира уъркшопи и изложби The Rolling Silkscreen в пет български града. Автор е към международния изследователски проект Urban Report (2011), един от кураторите на Architecture Week Sofia (2012), участва в подготовката на кандидатурите на София за дизайн конкурса на Bloomberg Mayor’s Challenge и Европейска столица на културата (2019).
МЕНТОР: ЖАНИНА МАРИНОВА
Модул „Визуални изкуства“
Валери Чакалов
Художник, университетски преподавател
Проф. Валери Чакалов е ръководител на катедра „Визуални изкуства, теория и методика“ в Шуменски университет „Еп. Константин Преславски“ и член на Съюза на българските художници. Участва в множество изложби и подкрепя активно своите студенти, като организира за тях национални и международни участия и обмени.
Работи в областта на графиката, живописта и неконвенционалното изкуство. Завършва специалност „Графика“ в Националната художествена академия при проф. Г. Симеонов. Има реализирани над 30 самостоятелни изложби и над 200 участия в национални и международни изложби, графични биеналета и арт проекти: “Verzamelingen van Vrienden”, CODA Museum, Апелдорн, Холандия; Solitary Pursuits – The EFA Center for Contemporary Art – Ню Йорк; Международен графичен проект Global Print – Дуоро, Португалия; Биенале за съвременно изкуство – Пекин, Китай; Българска графика DEYTON/NRIGHT GALLERY – Санта Фе, Ню Мексико; галерия MAISON GILBERT – Lezignan – Corbieres, Франция; Българска графика – Дворец на културата, Варшава, Полша; GALLERY GIYZANROO – Холандия и др.
Носител е на национални и международни награди, някои от които: награда за графика от „Пролетен салон” – Лион, Франция; диплом за малкоформатна графика – Торонто, Канада; награда специализация в “Сите дез`Ар”, Париж, Франция; награда за графика от „5 Международно триенале на графиката” – София.
През 2021 г. участва в съвременната графична изложба „From East to East“ в културен център „Нинбо Бейлун“ в град Нинбо, Китай.
Ина Валентинова
Съвременен художник, арт терапевт и педагог
Ина Валентинова е завършила бакалавърска програма „Текстил – изкуство и дизайн“ в Националната художествена академия, и магистърската „Арт-терапия“ във Великотърновски университет, където и в момента е докторант по „Методика на обучението по изобразително изкуство“.
Специализирала е Autonome Beeldende Kunst в Academie Minerva, Хрьонинген, печатна графика в Akademia Sztuk Pięknych, Вроцлав, и педагогика на изобразителните изкуства в Universitatea Națională de Arte, Букурещ. Има следдипломна степен „Фокусирана към решения кратка терапия“, Русенски университет „Ангел Кънчев“, а обучението ѝ в България е подкрепено от алтернативни образователни курсове като Кураторско училище, Swimming Pool Project Space и Школа за млади съвременни художници, Институт за съвременно изкуство, София.
В практиката си тя е участвала и организирала десетки изложби и работилници, работила е като арт терапевт към Международната организация по миграция в България и е била арт асистент в Hip Hip Zine Library, София. В личното си творчество, Ина работи в различни медии и се интересува от разнообразни социални теми, концептуално обобщени около понятието анимизъм, представено в работата ѝ като отношението и сензитивността на хората към средата.
Тя създава ярки, живи образи и характери, които предполагат меки утопични състояния, но са причинени от силна фрустрация, породена от текущата глобална политическа и екологична ситуация.
Флориан Апелт
Съосновател на „Кунст Аб Хинтерхоф“ – Виена
Флориан Апелт е визуален артист, съосновател на арт платформа и пространство, и културен мениджър. Завършил е специалност „Графика и печат“ в Университета за приложни изкуства във Виена, в която са колеги с ментора на модула Жанина Маринова. Има докторска степен по културология от същия университет. По-рано за кратко следва архитектура в Технически университет – Виена.
Занимава се професионално с организирането на изложби и панаирни участия, като отговаря за тяхното управление, куриране, планиране и изпълнение; набиране на артисти и комуникация; разработване на кураторска концепция и организиране на изложбена продукция; кандидатстване за търговски панаири, комуникация и подготовка на документи за участие в тях; изработка на рамки за изложби и панаири, поддръжка на щандове на изложби и панаири, както и работа с клиенти; разработване на PR и рекламни кампании за съответните артисти и участия.
От 2016 до 2020 г. менажира културното пространство Die Schöne Off-Space, а от януари 2019 се занимава активно с управлението и развиването на KAХ.
Кунст Аб Хинтерхоф – КАХ („Kunst ab Hinterhof“) е онлайн платформа за съвременно изкуство, както и публично достъпен арт архив и изложбено пространство в 16-ти район на австрийската столица Виена. Мисията на КАХ е да направи съвременното изкуство достъпно за всички. Платформата представя около 1500 произведения на 100 национални и международни художници онлайн, на панаири, изложби и в собственото пространство.
Съоснователи на КАХ са Флориан Апелт и Ричард Петц. Според тях, изкуството е достатъчно гъвкав термин, за да не е необходимо човек да „разбира“ от него. Важно е постоянно да се атакуват неговите граници.
МЕНТОР: ЕМИЛИЯ ТОНЧЕВА
Модул „Изпълнителски изкуства“
Георги Енчев GOOSH
Основател на нациналната мрежа от танцови училища „The Center“, културен мениждър, продуцент на танцово видео, хореограф и танцьор
GOOSH е човек, който не може да бъде „заключен” в редовете на нито едно обяснение. Първият хореограф и основател на танцовото училище The Center с над 20 години история! Човекът, от който започват хип хоп танците с български адрес. Личноста, която със собствените си сили, умения и вяра създава предпоставките въобще да има танцова хип хоп култура в България. Лидер. Наставник. Откривател.
Човек, абсолютно безкомпромисен на първо място със себе си. Изцяло освободен от вредни навици. Осъзнаващ огромната отговорност, която лежи на плещите му, Goosh и неговите принципи и вяра са се превърнали в основоположни елементи във възпитанието на цяло едно поколение на България.
Мъдър и безкрайно любопитен. Човек, който непрекъснато предизвиква себе си. Търсещ новото. Непознатото. Хвърлящ се в него с категоричната убеденост, че ще излезне като нещо повече в другия край на пътя.
Начетен и образован, пълен с незаменими знания за функционирането на човешкото тяло. Знаещ несравнимо много за правилният ритъм, в който човек трябва да съществува за да твори.
Безкрайно дисциплиниран. Безкрайно отдаден на това, което прави. Goosh е човекът, напълно неизчерпаем като източник на мотивация, знания, открития и принципи на работа. Едва на последно място – и на хореграфии.
Георги Енчев – Goosh спокойно може да бъде окачествен като явление. Един от онези хора, които оставят следа. Не просто в сърцата на хората! В начина им на съществуване!
Десислава Миланова
Театрален режисьор, драматург, актриса, основател на творческата компания „New Parisian Drama“ и платформата „Българско кино във Франция“.
Десислава Миланова завършва специалност „Етнология“ в Софийски uниверситет „Св. Климент Охридски“, и „Театрознание“ в Новата Сорбона, Франция. Наскоро се специализира културен мениджмънт с професионална магистратура в областта на управлението на културни организации във френския университет Дофин.
Десислава се занимава с театър от 15 години. След театрална школа в София и училище по актьорско майсторство в Париж, тя се впуска в редица театрални проекти като актриса, повечето от които се играят във Франция.
През 2011 г. създава първата си пиеса и авторски спектакъл „914″ (на френски език), който се играе по френски театрални фестивали. През 2017 г. втората ѝ пиеса „Празна стая“ е финалист в конкурса за съвременна драматургия на Театър „София“. През 2019г. същата се играе в парижкия Théâtre Clavel, този път на френски език и под заглавието „Espace temps“. Желанието ѝ да създава постановки става причина за основаването на театралната компания New Parisian Drama.
След петгодишен опит като съосновател и организатор на Българския кино фестивал в Париж, през 2022 г. Десислава създава платформата Cinéma bulgare en France за разпространение и популяризиране на българското кино във Франция. В рамките на съвместен проект с Българския културен институт във Франция, тя организира поредица от прожекции на съвременни филми, съпътствани от срещи на български режисьори с френската публика.
Отскоро Десислава е мениджър на музикалната група Las Baklavas, подпомагайки ги в тяхното артистично и професионално развитие.
Едновременно с кариерата ѝ на мениджър, Десислава продължава да се изявява като актриса, драматург и режисьор. В момента работи върху нов авторски спектакъл.
Стефани Ханджийска
Режисьор, хореограф, танцов артист, основател на фондация за съвременен танц и танцов филм „Човек с шапка“, съосновател на програмата „Фокус Кино Танц“
Стефани Ханджиийска е режисьор, хореограф и танцов изпълнител от български произход, която живее в Лондон, алумни на магистратура „Съвременен танц“ в London Contemporary Dance School в Лондон с отличие.
Работата ѝ е селектирана на форуми като Resolution Festival 2022, Dance Umbrella Festival 2020 и The Place в Лондон, ImPulsTanz 2019 във Виена и всички големи форуми в България.
През 2021 година, Стефани има възможност да бъде част от танцовия екип в проекта ABBA Voyage в Лондон, с който легендарната група се завръща на сцената след почти 40-годишна пауза.
Работата ѝ „Йон (пиеса за осиновените)“ е номинирана за награда „ИКАР“ за съвременен танц през 2017 година.
Стефани е основател и председател на фондация „Човек с шапка“, която има за мисия за развива съвременния танц и танцовия филм в България. Основател е и на програмата за танцово кино „Фокус Кино Танц“.
Темата за жените е централна в творчеството на Стефани.
Освен от женствеността, работата ѝ се интересува от капитализма и идентичността. В момента Стефани завършва първия си солов танцов филм „Жената, която уши знамето“ и планира следващата си танцова филмова работа „Not a Crab, Not a Fish“, получил селекция за подкрепа от The Place в Лондон.
МЕНТОР: БИЛЯНА ТОДОРОВА
Модул „Литература“
Иван Димитров
Писател, драматург и журналист
Изкуствотърсач, една от чиито любими реплики е: „Искаш ли да ти прочета нещо?“ Вярва, че не той има брада, а брадата го има. В дома му винаги се намират гости – Боланьо, Рупчев, Сенека и други любими. Автор на шест книги и едно чекмедже с пиеси, от които две поставени – „Очите на другите“ в Ню Йорк и София и „Извънземното“ – в София. Печели три конкурса за драматургия със свои пиеси, отличаван е за свои стихотворения и разкази. Най-важните му награди са „София: Поетики“ (2013 г.) и наградата за разказ на името на Чудомир (2018 г.). През годините организира литературни събития – от поредици четения като „Безпризорните в неделя“ в Арт-Хостел София до „Голямото четене в Мазе“. Един от участниците в пърформанса „4х4“, както и в редица други пърформанси. Прави три самостоятелни турнета в страната в качеството си на „писател с лууп стейшън“. / Иван Дончев
Тея Денолюбова
Писател, главен редактор на сайта за култура и изкуство „АртАкция“
Теа Денолюбова е завършила art direction и реклама в Европейския институт по дизайн в Милано, Италия. Основава фестивала за писане за сцена и екран „From Page to Stage“ във Варна. В момента е главен редактор на онлайн изданието „АртАкция“.
Автор е на книгите „Сложи ме на пауза“, преведена на английски и италиански, и „Боян“. Книгите ѝ са представяни в Брюксел, Рим и Лондон.
През 2011 г. печели награда „Варна“ за изключителни постижения в поетичното изкуство, както и първо място в Националния литературен конкурс „Петя Дубарова“.
Два пъти участва като лектор в издания на световната верига научни конференции „TED“.
Литературен фестивал – Русе
Най-старият международен литературен фестивал в България, представен от основателя и организатор проф. Пенка Ангелова и участника
Международният Литературен фестивал – Русе се осъществява от Международно дружество „Елиас Канети“. Проведен за пръв път през 2008 г., фестивалът представя съвременни елементи от международната и местната култура, литература, изкуство, музика, фотография, театър, филм и други алтернативни форми на художествено изразяване. Всяка година се провежда под различно заглавие, с акцент върху актуална и/или историческа тематика в Русе, Велико Търново и София.
Проф. Пенка Ангелова е основател и председател на Международно дружество „Елиас Канети“ и основен организатор на фестивала, както и културен мениджър, литературовед, културолог, преводач и университетски преподавател.
През есента на 2021 г. се проведе 14-тото му издание, преминало под надслов „Дъхът на Европа” с фокус политическите романи, представящи действителността от най-новата история на страната. В изданието участваха всички номинирани автори за авторитетната литературна награда „Елиас Канети“ 2021.
През годините събитието представя писатели от почти всички европейски държави, включително млади, все още непреведени на български език автори. Партньори са културните центрове на няколко европейски държави.
МЕНТОР: ИВЕЛИНА РУСЕВА
Модул „Интердисциплинарен“
Община Варна
Местна администрация
Гост-лектор е Георги Георгиев-Венин – началник-отдел „Градски празници и чествания“ в дирекция „Култура и духовно развитие“ на Община Варна и координатор на европейското събитие „Нощ на литературата“ в общината.
Георги Венин е български писател и литературен критик, редактор, преводач от и на английски език, и музикант. Носител е на докторска степен с дисертация върху проблемите на словесната публицистика. Има издадени 12 книги в почти всички словесни жанрове.
Лауреат е на Годишната награда на СБП за най-добра есеистична книга за 2006 г. Бивш редактор в Държавното варненското книгоиздателство „Г. Бакалов“ и заместник главен редактор на всекидневника „Черно море (днес)“ – Варна, до 2002 г. Журналист с публикации в 30-ина периодични издания.
Възпитаник е на Първа езикова гимназия – Варна и факултета по журналистика на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Преподавател по журналистика в няколко варненски университета.
Френски институт
Културна институция на Република Франция
Гост-лектор е Ива Дикова, доскоро аташе по сътрудничество в областта на френския език във Варна и представител на службата по образователно сътрудничество на Френския културен институт в България – културната служба на Посолството на Франция.
Преди да поеме тази длъжност близо 10 години работи в пресслужбата и политическата канцелария на Посолството на Франция.
Преди това е преподавател по френски език във Френския институт в София, където обучава държавни служители, които се готвят за работа в Европейския съюз.
Завършила е френска и българска филология, и втора магистратура по политически науки, право, икономика и управление в Института по политически науки в Тулуза, Франция.
Гьоте институт
Културна институция на Федерална република Германия
Гост-лектор е Ина Валентинова – художник и гостуващ артист в поредица от събития в културната програма на Гьоте институт – България. Ина Валентинова ще сподели опит за взаимодействието между на артиста и международните организации с ативна културна дейност в страната ни, като се спре основно на проекти, подкрепени или домакинствани от Гьоте институт – България, включително осъществени в различни градове на страната.
Художничката участва редом с други артисти в изложбата „АРТ СТАРТ: Млади художници, които да следим през 2022 г.“, инициатива на Галерия Credo Bonum и Гьоте-институт.
Част е от екипа от артисти и куратори в поредица от културни дейности по проекта „Изкуство и политика“, който Гьоте-институт стартира през 2020 г., включващ уъркшопи, представяния, дискусии, издателски проект и изложба.
През 2019 г. е гостуващ художник в кураторския проект „Good Mirrors Are Not Cheap“ на Киара Картучиа, домакинстван и подкрепен от Института.