Крайбрежна архитектура
Първото издание на „Училище за архитектура и градска среда“ на Младежка фондация „Аморфа“ ще изследва динамичната същност на градските пространства с темата „Градът в движение“. На фокус е град Варна с неговите многопластови културни и архитектурни слоеве, като ще се чертаят паралели с Бургас, Лондон, Хамбург и Барселона.
Програма
Училището ще се проведе от 9 до 12 септември 2024 г. в град Варна в пространството за култура и обучение „Аморфа“ на ул. „Драган Цанков“ №10, както и в четири обществени пространства. Програмата включва лекции, теренна работа и работилница с утвърдени опитни и млади специалисти от страната и чужбина, сред които един от доайените на българското архитектурно образование – проф. арх. д-р Росица Никифорова, директорката на Гьоте Институт-България – урбанистът д-р Кирстен Хакенброх, както и директорката на фондацията, връчваща престижната Награда на Европейския съюз за архитектура „Мис ван дер Рое“ – арх. Анна Рамос.
В две работни срещи участниците ще се запознаят с работата на Главния архитект на Варна и с председатела на Съюза на архитектите – Дружество Варна, с които ще обсъдят своите авторски проекти, създавани по време на Училището.
Програмата поставя специален фокус върху Наградата за млад талант в архитектурата, част от Наградата на ЕС за архитектура, като освен директора на фондацията, организираща наградата, в екипа участва и единственият българин, печелил отличието за млад специалист – арх. Моника Маринова, директор на Училището. Изложба с проекти на отличени проекти в две последователни издания на Наградата за млад талант в архитектурата ще бъде представена в рамките на Училището в градска среда. Втора изложба под надслов „Черноморска архитектура от 70-те години – Новото наследство“ ще даде визуален контекст на локалния фокус на Училището и неговия интерес към крайбрежната архитектура и градска среда.
Кандидатствай!
Лятното училище кани за участие младежи на възраст от 17 до 29 г., както от Варна, така и от други градове в страната. Възможност за участие в лекционната част се предоставя и на млади българи, живеещи в чужбина. Изискване е да изучават архитектурна или урбанистична специалност, като се допускат кандидати и от други дисциплини, връзката с които кандидатът може да изясни в своята мотивация във Формуляра заучастие.
Такса участие не се заплаща. Програмата се осъществява с финансовата подкрепа на Фонд „Култура“ на Община Варна.
Място:
amorphaacademy.org
Дата:
6 септември 2024 г.
Задачи за участниците в Училището
Ангажирани в лекциите, работилницата и теренна работа, участниците ще имат за задача да предложат интервенции в 4 пучблични локации в централната част на Варна.
Градът ще бъде разгледан и анализиран като организъм, въплъщаващ архитектурни аспекти от различен времеви и идеен мащаб и едновременна принадлежност към българското недвижимо културно наследство, към отличителната архитектура на Българското Черноморие и към глобалното съвремие, движено от мултидисциплинарни, екологични, технологични и социални практики.
Училището ще изследва потенциала на градските пространства и ще предложи инфраструктурни интервенции – екосистеми за градски и културен живот.
Лектори
Място:
гр. Варна, България
Аморфа Академия
4 градски пространства
Продължителност:
9-12 септември 2024 г.