На 14 и 15 август 2024 г. в „Аморфа“ – пространство за култура и обучение гостува младата виетнамистка и фотограф Даяна Иванова със самостоятелна фотографската изложба и среща-разговор. Изложбата „Простор по виетнамски“ и разговорът „Виетнам е близо“ са сред малкото събития в България, посветени на живота във Виетнам и задълбоченото познаване на виетнамската култура.
Авторката Даяна Иванова е младши изследовател в Центъра за източни езици и култури към Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и гост-лектор в литературното направление на „Аморфа Академия за млади посланици на културата“ – 2024, издание „Европа-Азия: Книги, Кино, Културна дипломация“, посветено на Източна и Югоизточна Азия.
Изложбата ще открие инициативата „На фокус“ – предстояща обучителна програма в сферата на документалната фотография, която ще подбере с конкурс и обучи младежи на възраст 15-18 и 19-26 години. Организатор е Младежка фондация „Аморфа“ в рамките на Аморфа Академия 2024 с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Варна.
Фотографската изложба „Простор по виетнамски“ и обучението в програмата „На фокус“ изследват различните лица на съвременния град. Куратор на изложбата и водещ преподавател в програмата е фотографката Михаела Аройо, носител на международна награда за фотография Inge Morath Award 2023, гостуващ артист в Аморфа Академия 2022 и консултант-куратор в Аморфа Академия 2023.
Очаквайте на сайта конкурса за участие в обучението.
• „ПРОСТОР ПО ВИЕТНАМСКИ“ •
Фотографска изложба на Даяна Иванова •
Куратор на изложбата: Михаела Аройо
14 август, сряда | 19:00 – 21:00 ч. • Откриване
15 август, четвъртък | 16:00 – 17:00 ч. • „Виетнам е близо“ – разговор с фотографката и виетнамист Даяна Иванова
Място: „Аморфа“ – пространство за култура и обучение | България, град Варна, ул. „Драган Цанков“ №10, Адвокатската градинка
Продължителност: 14 – 22 август 2024 г.
Вход свободен
„ПРОСТОР ПО ВИЕТНАМСКИ“
Далеч на изток и после малко на юг. Там се намира Виет Нам, като „Виет“ е народът, а „Нам“ – югът. Първите виети произхождат от съюза между древен речен дракон и красива планинска фея, така гласи митът за раждането на виетнамците. От тогава насам са изминали векове, а виетнамските земи се разпростират нашироко, видели много разделения и обединения.
Днес могат да се обособят два контрастни образа на Виетнам, които съжителстват заедно – териториите на урбанизираните райони с нестихваща индустриализация и териториите на просторните речни долини и непревземаемите планински вериги.
Все повече хора се местят в мегаполисите, но понякога мегаполисът първи достига местата, където живеят те. Попаднали в градската джунгла, виетнамците оползотворяват всяко свободно кътче, което техният или съседният квартал предлага. Живеят във високи, но тесни къщи, правят бизнес в дома си, продават всякакви стоки на тротоара, готвят на улицата, задремват върху скутерите, а кръстовищата и лодките стават пазари. Средата във Виетнам обуславя ежедневието да се случва на бързи обороти. Няма време за тишина. Човек може да намери уединение единствено в някой храм или парк, макар и още много други хора да се опитват да правят същото… Или като избяга от града на мотора си, питайки се „Остана ли свободно пространство във Виетнам?!“.
ДАЯНА ИВАНОВА – автор на изложбата, виетнамист
Даяна Иванова живее във виетнамските градовe Ханой и Хо Ши Мин и в продължение на 4 години ги документира. По време на ковид пандемията и взетите мерки за временна изолация на Виетнам тя преоткрива предизвикателството на заснемането на виетнамския град такъв, какъвто тя го вижда.
Даяна има магистърска степен в направление социология, антропология и науки за културата – „Южна, Източна и Югоизточна Азия“ от Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Специализира няколко месеца в Ханой (2016-2017 г.) и завършва магистратура „Виетнамистика“ в гр. Хо Ши Мин (2018-2021 г.).
Във Виетнам се присъединява към колектива и фоторазходките на The Southern Photo Club. След връщането си в България продължава да задълбочава интересите си в интердисциплинарни посоки и намира още съмишленици, с които обикаля и снима родния град София, обединени под името фотоклуб „Еделвайс”. Показвала е свои снимки на самостоятелна изложба „Виетнам – фотографии и разпилени мисли” (София, 2017), „Saigon Mono” (групова изложба, Хошимин, 2020), „ТЛЕН” (фотоколажна изложба, Враца, 2022), „Люлин през обективите” (групова изложба, София, 2023).
Даяна Иванова е докторант и младши изследовател в Центъра за източни езици и култури към Софийски университет „Св. Климент Охридски“, където разработва обучителен модул „Виетнам“.
Младата българска виетнамистка гостува като лектор в направление „Книги – Виетнам“ в „Аморфа Академия за млади посланици на културата – 2024, издание „Европа-Азия: Книги, Кино, Културна дипломация на Източна и Югоизточна Азия“, осъществявана от фондацията с покрепата на Национален фонд „Култура”.
МИХАЕЛА АРОЙО – куратор на изложбата, фотограф
Михаела Аройо е документална фотографка, родена през 1993 г. във Варна. Започва професионалния си път през 2014 г. като стажант във вестник „Труд“, а в периода 2017 – 2018 г. е щатен фоторепортер в агенция „Булфото“. От 2020 г. работи на свободна практика и изследва теми като културна идентичност, история, фолклор и околна среда.
Михаела има бакалавърска степен по фотография от Нов български университет, а в момента следва магистратура по история във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Участва в майсторски класове по документална фотография организирани от NOOR и The VII Foundation и фотографски работилници със Стратос Калафатис (2022) и Ванеса Уиншип и Джордж Георгиу (2023), организирани от галерия „Синтезис“. Нейни фотографии са публикувани в издания като The New Yorker, National Geographic и Die Zeit. През 2022 г. National Geographic България публикува нейни снимки и статия за бесарабските българи.
През 2023 г. фотографският ѝ проект „Сънувам на български“ печели признание от Magnum Foundation с второ място на Inge Morath Award – награда връчвана на жени фотографки до 30-годишна възраст. През същата година Михаела печели наградата на The Everyday Projects – субсидия в подкрепа на работата ѝ по същия проект.
Младежка фондация „Аморфа“ представя проекта в дейности на кадетите на Аморфа Академия 2022 в рамките на събитията „Коловоз 2 – социално ангажирани изкуства в граска среда“ на ЖП Гара Варна, „Един прекрасен ден на село в Николаевка“ – ден за връзка между града и селото чрез изкуствата, и „Аморфна фаза“ – мултидисциплинарен фестивал в София.
Самостоятелната изложба „Сънувам на български“ на Михаела Аройо се провежда от 30 юли – 24 септември 2024 в галерия „Синтезис“ – София.